Jak wybrać odpowiedni dysk SSD?

dyski SSD

Dyski SSD zyskują coraz większą popularność i wraz z upływem czasu powoli wypierają klasyczne dyski HDD. Ich działanie oparte jest na pamięci flash, dzięki której szybkość zapisu i odczytu danych jest znacznie wyższa, a sam dysk jest bardziej odporny na uszkodzenia.

Jak wybrać odpowiedni dysk SSD do Twojego komputera?

Pierwszym krokiem, który powinno się dokonać przed zakupem dysku, jest sprawdzenie dostępnych gniazd i dopasowanie odpowiedniego rodzaju dysku SSD do komputera. Najpopularniejsze formaty dysków SSD to:

dyski SSD
  • dyski 2,5-calowy z rozszerzeniem SATA – najpopularniejszy typ dysków kształtem przypominający tradycyjne dyski twarde. Uniwersalne złącze SATA umożliwia podłączanie zarówno dysków SSD, jak i HDD, co gwarantuje kompatybilność nawet ze starszymi urządzeniami. Problemem jednak jest ograniczona prędkość interfejsu do około 550 MB/s, która dla niektórych może być niewystarczająca,
  • dyski SSD M.2 – kształtem przypominają one pamięć RAM, charakteryzują się miniaturowym rozmiarem, dzięki czemu znajdują zastosowanie szczególnie w laptopach. Największe dyski M.2 mogą mieć nawet do 8 TB pojemności, a ich przepustowość 32 Gb/s. Oczywiście są też bardziej ekonomiczne wersje z mniejszymi parametrami. Nośniki tego typu instalowane są bezpośrednio w portach na płycie głównej i nie wymagają dodatkowego okablowania. Jeśli Twoja płyta nie jest wyposażona w gniazdo M.2, bez problemu możesz dokupić specjalną kartę rozszerzeń.

Jaka pojemność dysku?

Głównym aspektem podczas wyboru dysków, jest dostępna pamięć. Na rynku znajdziemy dyski SSD o takich rozmiarach jak: 128 GB, 256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TB, 4 TB, a nawet więcej. Ile Ty potrzebujesz pamięci, to już zależy od Twoich osobistych potrzeb. Dyski o rozmiarach 128/256 GB często nie są wystarczające nawet dla niedzielnych użytkowników i po pewnym czasie dostępne na nich miejsce po prostu się kończy. Z tego powodu optymalną opcją z rozsądną ilością miejsca, będącą w stanie pomieścić dość dużą ilość plików wraz z kilkoma grami jest wybór dysku o rozmiarze 512 GB i większych. A więcej czeka na sferis.